در نسخه های قدیمی Mac OS کاربران دنبال راهی برای تغییر نام چند فایل همزمان می گشتند (به این نوع تغییر نام Batch Rename می گویند.) و برای اینکار یا باید از Command Line استفاده می کردند و یا نرم افزار جداگانه ای نصب میکردند تا این کار را انجام دهد.

در پست قبلی “تغییر نام همزمان چند فایل در macOS” به روش کلی تغییر نام همزمان چند فایل در مک پرداختیم.

در این پست چند ترفند اضافه تر به شما خواهیم گفت تا بتوانید هوشمندانه تر فایل های تان را در Mac مدیریت کنید.

اضافه کردن متن به نام های فعلی

شاید بخواهید نام فایلهایتان آنچه هست باقی بماند و تنها می خواهید به آنها یک عبارت را اضافه کنید. ابزار تغییر نام Finder به شما این امکان را می دهد که بدون تغییر نام فعلی فایل، به آن متنی اضافه کنید.

اضافه کردن متن به ابتدا یا انتهای نام فایل ها در مک

برای این کار فایل هایی که مد نظرتان هستند را انتخاب کنید و مانند آنچه در پست قبل گفتیم پنل Rename Finder Items را باز کنید. این بار فقط Add Text را از لیست اول انتخاب کنید. پس از آن عبارت مورد نظرتان را داخل فیلد بنویسید و جایگاه قرار گرفتن آن را از لیست کنار فیلد انتخاب کنید.

یافتن متن در نام فایل و جایگزین کردن آن

Finder به شما اجازه تغییر نام فایل هایی که در اسم شان عبارت خاصی استفاده شده است را نیز می دهد. این قابلیت ممکن است زمانی کارآمد شود که ده ها یا صدها فایل در یک پوشه با نام های مختلف وجود داشته باشد و شما بخواهید فقط برخی از فایل ها که عبارت خاصی در آن آمده است را تغییر دهید.

همه فایل های داخل پوشه را انتخاب کنید (فرمت فایل ها باید یکسان باشد وگرنه هیچ کاری انجام نمی شود)، پنل Rename Finder Items را مانند قبل باز کنید و از لیست اول، گزینه Replace Text را انتخاب کنید.

جایگزین کردن عبارت با عبارت دیگر در اسم فایل ها در Mac

حالا متنی که به دنبال آن میگردید را در فیلد Find وارد کنید و آنچه می خواهید جایگزین متن فیلد قبل شود را در فیلد Replace With وارد کرده و بر روی Rename کلیک کنید.