۶ دلیل عدم موفقیت سئو (SEO) و راهکارهای مقابله با آن ها

شما اینجا هستید:://۶ دلیل عدم موفقیت سئو (SEO) و راهکارهای مقابله با آن ها

۶ دلیل عدم موفقیت سئو (SEO) و راهکارهای مقابله با آن ها

توسط | ۱۳۹۶/۶/۲۹ ۱۲:۱۲:۵۷ ۲۶ام اسفند, ۱۳۹۵|دسته بندی ها: وبلاگ|برچسب ها: , |بدون کامنت

میتوان گفت تقریبا اکثر عملیات های سئو با شکست مواجه می شود که دلیل این عدم موفقیت را می توان در توقعات بالا در کنار بودجه های کم دانست. همچنین تصمیمات اشتباه وب مستر (Web Master) ها بر مبنای فرضیه ها به جای استفاده صحیح از آمار و ارقام و نیاز مصرف کنندگان باعث ایجاد اشتباه در این روند می شود.

چه شما خودتان در حال مدیریت یک فرآیند سئو برای خودتان هستید و یا شخصی متخصص در این زمینه را برای این کار استخدام کرده باشید، بهتر است این ۶ سوال را سرلوحه کارتان قرار دهید تا متوجه شوید مراحل کار شما به درستی انتخاب شده اند یا خیر.

۱- آیا اهداف واقع گرایانه ای را برای عملیات سئو در نظر گرفتید؟

تنظیم کردن اهداف غیر واقعی در فرآیند سئو شما، مثلا تحت سلطه قرار دادن و انحصاری کردن تمام نتایج موتورهای جستجوی بزرگ از محصولات شما، معمولا خیلی سریع به شکست منجر می شود.

سنگ بزرگ نشانه نزدن است!

در عوض، اگر برای کارتان اهداف واقعی و معقول در نظر داشته باشید می توانید به صورت تدریجی و مطمئن تر موفقیت های زیادی کسب کنید.

برای مثال، خیلی از کمپانی ها درصدد تبلیغ و عرضه چندین محصول هستند. این غیر واقعیست که شما بتوانید در زمانی کم همه محصولات یا سرویس هایتان را در نتایج جستجو به صدر جدول بکشانید و در رنکینگ جستجوی مربوط به این محصولات پیروز باشید. اما اگر واقع گرایانه برخورد کنید و با یک استراتژی درست قدم بردارید، می توانید یک محصول یا یک سرویس را به صورت خیلی بهینه تر شده و با کیفیت به بالای لیست نتایج برسانید و به عبارتی تمرکزتان را روی همین مورد بگذارید.

بعد از کسب موفقیت و ثبت این محصول یا سرویس در یکی از موقعیت های عالی در موتورهای جستجو، می توانید به سراغ محصول یا سرویس بعدی بروید.

پس به خاطر داشته باشید که واقع گرایانه بودن یا غیر واقع گرایانه بودن خواسته های شما نقش مستقیم بر موفقیت اهداف شما خواهند داشت.

۲- آیا شما بازه زمانی و بودجه واقع بینانه دارید؟

یکی از موارد بزرگ و حائز اهمیت در رسیدن به موفقیت در زمینه بازاریابی واقع بینانه بودن در زمان و بودجه است. بسیاری از شرکت ها و بیزینس ها زمان بندی و بودجه واقع بینانه ای برای فعالیت های سئو خود ندارند!

آنها به جزئیات، کار خاصی ندارند و در اسرع وقت نتایج فعالیتشان را می خواهند. همین عجله و بی توجهی آن ها باعث می شود تا این گونه شرکت ها بر روی پروژه های طولانی مدت سرمایه گذاری نکنند. درنتیجه، تنها چیزی که از این بیزینس ها دیده می شود سرمایه گذاری های کم و کوتاه و در اصل بی فایده است.

مشورت با یک متخصص سئو (به انگلیسی SEO) و یافتن بهترین بازه زمانی و بودجه عاقلانه و واقع بینانه یکی از قدم های بزرگ برای شروع و گسترش یک پروژه است. هرچه خواهان رقابت بیشتر در صنعت و کارخودتان باشید، مسلما به زمان و بودجه بیشتری نیاز خواهید داشت.

هر چقدر پول بدهید آش میخورید!

اگر شما فعالیت خود در سئو را با یک زمان بندی کوتاه شروع کنید، احتمالا با شکست رو به رو می شوید چرا که از فرآیند های حرفه ای سئو صرف نظر کرده اید و سود حاصل از آن ها را نادیده گرفته اید و به سریع ترین راه اکتفا کرده اید.

برای بهبود هرکاری، زمان بندی مناسب نیاز است و کاری که وقت مفید بیشتری بر روی آن گذاشته شود، میتواند یک کار متمایز و برتر باشد!

۳- آیا کلمات کلیدی مناسبی انتخاب کرده اید؟

بهینه سازی کلمات کلیدی اشتباه و نا مربوط به کسب و کارها تقریبا رایج است و گاهی اوقات باعث شکست کامل فرآیند سئو می شود. نکته اینجاست: انتخاب کلمه SEO مناسب. برای انتخاب یک کلمه کلیدی شما می بایست کار خود را در نظر بگیرید و به این فکر کنید که کلمه ای که شما انتخاب کرده اید را شاید صدها و شاید هزاران نفر دیگر هم انتخاب کرده اند. کلمات کلیدی خاص معمولا بیشترین رقابت را دارند. کلمات کلیدی در ظاهر کلمات مرتبط با فعالیت، برند و محتوای سایت شما هستند.

انتخاب کلمه کلیدی صحیح برای فرآیند سئو

انتخاب کلمه کلیدی صحیح برای فرآیند سئو

پس در حالت ایده آل بهتر است این مسئولیت را بر عهده آژانس ها و متخصصان این زمینه بگذارید.

انتخاب یک کلمه کلیدی منوط به انتخاب یک کلمه بر اساس یک نوع فعالیت نیست. این پروسه کاری زمان بر و دقیق است. همچنین یکی دیگر از کارهای مهم در این زمینه، آنالیز (بررسی) کلمات کلیدی رقبای موفق شما می باشد. فهمیدن اینکه رقبای شما از چه کلماتی استفاده می کنند می تواند به شما کمک کند.

با این حساب شما هم باید کلمه بهینه شده و صحیحی انتخاب کنید. پس اگر می خواهید سئوی شما دقیق و منظم انجام شود و کلمه کلیدی شما برای سایت شما نتایج انحصاری به دنبال داشته باشد بهتر است این نکات را در نظر بگیرید.

۴- آیا فعالیت شما منجر به کسب بازدید (ترافیک) صحیح شده است؟

اگر شما از کلمات کلیدی مناسب استفاده نکرده باشید، بنابراین شما هیچ ترافیک و بازدید کافی و مورد انتظاری دریافت نمی کنید.

یک آزمایش سریع برای مشخص کردن این موضوع این است که محتویات موجود در سایت خود را از نظر ترافیک موتورهای جستجو حساب کنید. در این مورد شما باید نرخ پس رفت (Bounce Rate) سایت خود را بررسی کنید.

اگر مقدار Bounce Rate برای بازدیدکنندگان سایت شما زیاد باشد، بنابراین به احتمال زیاد آنان نمیتوانند آن چیزی که در سایت شما به دنبالش بودند پیدا کنند.

راهکار این مشکل این است که محتوای سایت را بهبود بخشید و مطالبی مرتبط با حوزه کاری وبسایتتان قرار دهید. همچنین دسترسی کاربر و ربات ها را به سایت خود میسر سازید!!!

در یک سایت که مخصوص طراحی سایت است هیچگاه کسی به دنبال آموزش آشپزی نخواهد رفت!

۵- آیا یک سایت حرفه ای دارید؟

یک فرآیند موفق سئو در یک سایت حرفه ای زمانی مشخص می شود که بازدید کنندگان به محض ورود به سایت شما به اصطلاح درگیر شوند.

تعامل بازدیدکنندگان سایت شما با محتوای سایت شما در فرآیند سئو یک نکته بسیار عالی و حیاتی به شمار می رود. با این حساب می توان ملاک یک سایت حرفه ای را تعامل نزدیک بازدیدکنندگان با آن سایت دانست.

اگر یک سایت این ویژگی را نداشته باشد، باعث بی اعتبار شدن برند آن سایت و بنابراین کاهش تعاملات و منفعت های بعد از آن می شود.

پس چرا نمیشه؟!

برای اینکه ببینید سایت شما در چه وضعیتی قرار دارد، شاید بهتر است این سوالات را برای ارزیابی سایت خود در نظر داشته باشید:

  • آیا سایت شما قدیمی و منسوخ شده است؟
  • آیا به صورت حرفه ای و طبق اصول طراحی شده است؟
  • آیا ساختار آن مناسب و مطابق با درک و فهم کاربران است؟
  • آیا سایت شما از نظر دسکتاپ، تبلت و موبایل های هوشمند کاربرپسند است؟ یا اصطلاحا ریسپانسیو (به انگلیسی Responsive) است؟
  • آیا از کاربران سایت خود، بازخوردهای مثبت و منفی دریافت می کنید؟
  • آیا کاربران (مشتریان) شما به مطالبی که در سایتتان منتشر می کنید اهمیت می دهند؟

عدم وجود تعامل سازنده بازدید کننده و دریافت بازخورد صحیح می تواند به ارائه مطالبی که باعث شکست در پاسخگویی به نیازها و خواسته های کاربران است مربوط باشد.

برای جلوگیری از این پیشامد، مطالبی که باعث تجدید نظر موتورهای جستجو میشود را منتشر نکنید. در نگارش مطالب سایت خود از یک استراتژی استفاده کنید تا کاربران و مشتریان شما بتوانند جواب سوالاتشان را در سایت شما بیابند.

۶- آیا اطلاعات و داده ها را دنبال می کنید و به دنبال پیشرفت هستید؟

دنبال کردن اطلاعات و ایجاد بهبود و پیشرفت یکی از استراتژی های سئوی بلند مدت موفق است. حتی می توانید با دقت به نکات ریز و انجام برخی ترفند ها به فرآیند سئوی صحیح برسید.

اگر شما به تمام جوانب اطلاعات اهمیت بدهید و همه جوانب را بررسی کنید، در این حالت میتوانید خیلی سریع تر کمبود ها را تشخیص داده و آنها را برطرف کنید.

 

نتیجه گیری:

بیشتر فعالیت های سئو به شکست منجر می شود، اما با جدی گرفتن گفته های ما و تحقیق در رابطه با این موضوع یا به عبارت دیگر، دانستن کارتان پیش از اقدام به عمل را سرلوحه خود قرار دهید، می توانید یک فرآیند سئوی معمولی تا خوب را داشته باشید.

درباره نویسنده:

مصطفی
از بدو تولد به کامپیوتر علاقه داشتم. با خرابکاری شروع کردم اما الان دارم خرابکاری های بقیه رو هم درست می کنم. مهندس الکترونیک و کامپیوتر

نظر شما در رابطه با این پست چیست؟

اولین نفری باشید که دیدگاه خود را ثبت می کند!

avatar